strom

Provokatérův zápisník

TÝDEN.CZ

27. 5. 2019
Rubrika: O politice

Bláhové snění o létajícím vepříně

Autor: František Kostlán

30.01.2009 19:30

veprin.jpgDežo Červeňák, nový ministr pro lidská práva, představil plány a vize. Je správně, že se chce zaměřit na českou problematiku, neboť to strašlivý problém je, byl před krizí a zůstane i po ní. Jestli si to většinová společnost neuvědomuje, tím hůř pro ni.

Součástí řešení "české problematiky" má být (dokonce prioritně) zbourání velkovepřína v Lidicích, což je léty ohraný refrén, s nímž na rtech nastupují idealisté do úřadu, jenž byl teď přidělen Červeňákovi.

Je to megalomanský, bláznivý, ba řekl bych škodlivý nápad, který z českého života v Čechách a na Moravě nezlepší ani milimetr, jen přileje olej do ohně většinové nevraživosti a diskredituje ty, kteří se o zlepšení české situace skutečně zasazují. Je to idea o to horší, že je nerealistická a nerealizovatelná, což vědí i ti, kteří s ní přicházejí. Jen s ní občas tak přijdou, důležitě se nad ní zatváří a zase nula od nuly pojde.

Je to o to horší, že stav (ne)památníku na místě, kde stála nacisty vyvražděná česká vesnice, je skutečně nedůstojný a měl by se konečně změnit. Zaprvé by měl být prostor Lidic, který se nalézá mimo vepřín a blízké pohřebiště (na něm je pietní obelisk), vyhlášen za národní kulturní památku, jako je to v případě Terezína. Zadruhé by měly být upraveny stezky a informační tabule podél trasy, jež by zahrnula i cestu podél plotu vepřína včetně inhalace jejího zápachu, neboť ten je rovněž součástí historie Lidic, byť až novodobé. A zatřetí, a to je nejdůležitější: stát by měl ve vesnici Lidice koupit a opravit dům a zřídit v něm kvalitní, nijak velikášské, ale moderní muzeum, památník zasvěcený českému holocaustu (cílené vyvražďování) i celé té české historii s prasečákem. Všem by to prospělo, lidem v Lidicích, pozůstalým bílým Čechům i naší společnosti vcelku. Je to prosté a srozumitelné.

Lze se však obávat, že místo toho se bude marnotratně žvanit o vzdušných zámcích, o vepřínu, který se pravděpobně vznese a na křídlech ušlechtilosti odlétne do daleké země vepřových hlav a v zemi zavládne radost a láska lidí všech barev.

Úzce související článek: Bláhové snění o létajícím vepříně
František Kostlán

Vedle provokací a ironických narážek píšu o všem, co mi připadá ne/zajímavé, nejvíc o politice, lidských právech, multikulturalismu, rasismu, jakož i o demagogii a hlouposti, která se nejen k extremismu váže.
frantisek.jpg
Oblíbenost autora: 8.15

O autorovi

E-mail : frantisek.kostlan@seznam.cz Facebook : http://www.facebook.com/profile.php?id=100000514800871 ___ * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Nezávislý publicista, hudebník, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. komentátorem Telegrafu, šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami, migranty a životem dětí v dětských domovech.

Kalendář

<<   květen 2019

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031