strom

Provokatérův zápisník

TÝDEN.CZ

13. 12. 2018
Rubrika: O špatných věcech

Romale, naším domovem je Česká republika

Autor: František Kostlán

04.05.2009 19:39

Projev na demonstracích signatářů výzvy DOST! (3. 5. 2009) + podpora Romů a protest proti extremismu ze strany jednotlivců.

Romale, mohli jsme tu takto stát již před patnácti nebo deseti lety. Mohlo nás tu být mnohem víc. Ti, co tu dnes nejsou, si buď neuvědomují vážnost situace, nebo se rozhodli hledat svůj domov někde jinde. Našim domovem ale není Kanada nebo Velká Británie. Náš domov je Česká republika. Zde žijeme po staletí, zde naši předci bojovali po boku Čechů a Slováků umírali na bojištích druhé světové války, a tady jsme budovali válkou zničenou zemi. Nesmíme dovolit, aby nás lidé, podobní útočníkům z Vítkova, o náš domov připravili. Svoje domovy musíme chránit. Chránit svůj domov neznamená utíkat nebo jen čekat, až někdo přijde se zápalnou lahví i k našim dveřím. Vy to dobře víte, proto jste dnes přišli sem. Děkuji vám za vaši odvahu!

Účast na této demonstraci ale nestačí. V žádném případě se nenechte vyprovokovat k akcím, které by naši situaci zhoršily. Nedopouštějte se chyb, kterých se dopouští ti, co nás nenávidí. Jakékoli násilí, by se nám stokrát vrátilo. Věnujte pozornost cestám, kterých jsme dosud neužívali. Obracejte se na policii, kdykoli máte pocit, že došlo k porušení vašich práv. Možná jste se tu dnes dozvěděli o existenci romských organizací, o kterých jste dosud neslyšeli. Využívejte jejich služeb. Blíží se volby. Ptejte se politiků, co udělají pro nás, pro Romy. Zajímejte se o to, co kandidáti politických stran udělají s rasismem v České republice.

Vidím zde mezi námi také naše přátelé, kteří nejsou Romové. Děkuji Vám, že jste nás přišli podpořit. Vaše účast mi dává naději, že s přáteli má smysl o našich problémech mluvit. Nelze se ale spoléhat na to, že někdo bude řešit věci za nás za Romy.  Romové! - Musíme být k lidem otevření, musíme s nimi jednat, vysvětlovat a zároveň se snažit pochopit i jejich postoje. To, že dokážeme pochopit i těžkou situaci druhých, dokazuje sbírka na podporu obětí Vítkovické tragédie. Děkuji Vám všem, kteří jste do ní přispěli i těm, kteří teprve přispějete.  Můžete to udělat třeba hned - do kasičky u pořadatelů demonstrace nebo později na konto číslo: 43- 46 19 96 02 57/0100.

OSOBNÍ POSELSTVÍ

Jarmila Balážová - novinářka, předsedkyně sdružení ROMEA: Odmítám extremismus a násilí v jakékoliv podobě. Nemám ráda demagogii manipulující s veřejným míněním. Ta nikdy nenabízí skutečné řešení, ale jen chce podpořit vlastní ideologii. Jediné k čemu přispívá, je napětí mezi Romy a většinovou společností. Věřím, že nás je většina, kdo odmítá pochodující radikály a nácky pod okny domů, kde bydlí lidé. V ulicích, kde žijeme. Dnes extremisté hází dělbuchy a zápalné lahve na Romy a hanobí památku přeživších holocaust tím, že pochodují židovským městem. Zítra mohou napadat homosexuály nebo třeba humanisty. Tomu už se přece nedá jen nečinně přihlížet a čekat, kdy další máma bude v rukou tisknout své zraněné nebo popálené dítě.

Jelena Silajdžič, výkonná ředitelka o.s. Slovo 21 a festivalu Khamoro: Byl rok 1992. Žila jsem úplně spokojeným životem v Sarajevu. Ideální štěstí... než se přes noc objevili ti, kteří zaseli zlo, nenávist a smrt. Nikdy mne předtím nenapadlo, že na vlastní kůži zažiji fašismus. A stalo se. Přeji si, aby se to už nikomu a nikdy nestalo. Pořád věřím, že na světě je obrovská většina dobrých lidí. A tato obrovská většina by neměla couvat a skrývat se před zlem, které v poslední době zvedá hlavu i v České republice. Lidé by neměli mlčet a nechávat prostor nacistům a teroristům, aby šířili nenávist a nebezpečí. Poučme se všichni z osudu těch, kteří to zažili. Učme se z dějin. Dnes nacisti útočí na Romy a zítra to už může být kdokoli, kdo nesouhlasí s jejich extrémními názory a metodami.

Václav Malý, biskup: Jsem znepokojen narůstajícími agresivními projevy některých politických stran a uskupení namířenými proti menšinám v naší vlasti,  v poslední době především proti Romům. Vyjadřuji solidaritu se všemi, kdo se pokojnými a zákonnými prostředky postaví proti tomuto nebezpečnému trendu a zastanou se postižených. Církev není lhostejná a v tomto úsilí stojí na straně všech lidí dobré vůle.

Radoslav Gipsy Banga - Kapela Gipsy .cz: Konečně cítím, že se něco děje. Že se může podařit udělat dobrá věc. Je skvělé, že jste podpořili tuto demonstraci! Řekněte hlasitě své NE - neonacismu a násilnostem. Protože pokud budete mlčet, pak jen tiše souhlasíte.

Ivan Veselý, předseda sdružení Dženo: Ve službách Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě jsem od roku  1995  absolvoval pět pozorovatelských misí v státech bývalé Jugoslávie. Viděl jsem trpět starce, ženy a děti. Viděl jsem masové hroby, vypálené vesnice, zlo, které jsem potkával jsem fyzicky cítil. Nedopusťme zhmotnění představ neonacistů. Nedopusťme balkanizaci České republiky.

Milan" Migel" Horvat - kapela Bengas: My, členové Romské skupiny Bengas, jsme pohoršeni a odsuzujeme útoky extremistů vůči Romům, viz: poslední události, které se staly v obci Vítkov. Myslíme si, že pohár trpělivosti již přetekl! Není již čas plkat a vést jen řeči o tom jak se nám Romům špatně v této zemi žije. Nastala doba kdy my Romové se musíme sjednotit a jsme rádi, že se tak již děje. (Litvínov, Teplice-Krupka). Je dobře, že Romové z různých měst, jedou na pomoc Romům do města, kde Dělnická strana podle svých slov provádí občanské hlídky. Musíme se propojit s Romy, kteří mají zájem o tuto věc a chtějí ji společně řešit. Toto už není legrace, tady jde o životy lidí. Když nám nepomůžou zákonné prostředky, musíme si pomoci sami.

Pamětnice druhé světové války: Nemohu mlčet, když vidím jak někteří z generace našich vnuků, co nemohou pamatovat na to co bylo, vykřikují nacistická hesla a pochodují českými městy. Považuji za svou povinnost alespoň jim připomenout příběh malé obce Lidice z roku 1942. Představte si - Vy - mladí muži, že k Vám domů v noci přijdou příslušníci SS. Musíte okamžitě  opustit dům. Vás oddělí od matky a protože je Vám víc než 15 let, tak jdete s muži. Pak Vás  začnou vyvolávat podle abecedy a střílet. Stojíte vedle táty, dědy, bratra, kamarádů a nechápete proč, budete zastřeleni - jste pouze z české obce. A  co se stalo s maminkou, babičkou a sestrou, které bylo 16let? Nevíte, že byly odvezeny na doživotí na otrocké práce  do koncentračního tábora. Co se stalo s dětmi? Nevíte, že ze 110 lidických dětí bylo po válce nalezeno a osvobozeno 17 z nich. Nevíte, co se stalo s Vaším domem a že celá obec i kostel a hřbitov byly spáleny a srovnány se zemí. 82 zplynovaných lidických dětí má na území původní obce pomník. - Myslíte si, že si vymýšlím? Přijďte do Lidic. Ne pochodovat, ale podívat se do muzea a na holou pláň a co zbylo z celé vesnice, kde lidé klidně žili a pracovali a ničím se neprovinili. Vše, co tuto obec potkalo, bylo na příkaz Hitlera a jeho přisluhovačů. Jen o jedno Vás žádám, nenechávejte se zmanipulovat demagogy a nejdřív se sami přesvědčte, kde je pravda.Diskuze

František Kostlán

Vedle provokací a ironických narážek píšu o všem, co mi připadá ne/zajímavé, nejvíc o politice, lidských právech, multikulturalismu, rasismu, jakož i o demagogii a hlouposti, která se nejen k extremismu váže.
frantisek.jpg
Oblíbenost autora: 8.15

O autorovi

E-mail : frantisek.kostlan@seznam.cz Facebook : http://www.facebook.com/profile.php?id=100000514800871 ___ * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Nezávislý publicista, hudebník, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. komentátorem Telegrafu, šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami, migranty a životem dětí v dětských domovech.

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31