strom

Provokatérův zápisník

TÝDEN.CZ

13. 12. 2018
Rubrika: O politice

Balíkův morální kýč aneb Tůma ředitelem zeměkoule

Autor: František Kostlán

09.12.2010 10:56

Politolog Stanislav Balík předvedl bídu současné české intelektuální anti-elity v článku Tůmova opoziční role, který zveřejnily Lidové noviny. Pohybuje se zde někde mezi věštěním budoucnosti a politickým bulvárem. Balíkův článek by snad ani nestál za pozornost, kdyby autor neměl tu potřebu podepsat se pod článkem jako vedoucí Katedry politologie FSS MU. Vědec, který věští z lógru a napadá potenciální názorové odpůrce z morálního kýče, je asi v evropském měřítku raritou, u nás však spíše jen potvrzuje pořekadlo „jaká společnost, takoví politici... vědci... novináři... právníci..."

Stanislav Balík v článku předvídá (předjímá), že lídr TOP 09 v Praze Zdeněk Tůma odejde z pražské radnice, protože se nestal primátorem, protože nikdo (tedy ani Tůma) nemá zkušenosti s opozičním vůdcovstvím v pražské politice a protože Tůma dosahuje takových odborných výšin, že by se měl stát ředitelem zeměkoule. Tůma podle Balíka kandidoval „na pražského primátora vlastně náhodou".

Balík napadá všechny, kterým se Tůmovo odstoupení nebude líbit - a s těmito potenciálními názorovými odpůrci účtuje opravdu pozoruhodně:
„Poté, co se naplnilo tušení, na něž se upozorňovalo již před volbami, a Zdeněk Tůma se přes vítězství své strany nestal pražským primátorem, se nad jeho politickou misí vznáší velký otazník. Jeho protivníci se z očekávaného stažení se z pražské politiky budou snažit udělat morální kýč ve stylu - vidíte, jak málo mu na vás záleží."

Vypořádejme se zpočátku s osočením těch, kteří potenciální Tůmův odchod z pražské radnice mohou, pokud se doopravdy uskuteční, kritizovat. Jestliže někdo kandiduje ve volbách a nechá se zvolit, měl by po volbách přijmout jakoukoli roli. Vedoucí místo (primátora, premiéra...) mu nikdo nemůže zaručit, takže logicky musí předem počítat i s tím, že stane v opozici.

Pokud by Tůma rezignoval jenom proto, že se nestal primátorem, nepochybně by tak dal najevo, že mu na voličích, kteří ho na pražskou radnici vynesli, nezáleží, protože ti počítali s tím, že je zde bude zastupovat. Na tomto tvrzení není zhola nic, co by se dalo označit jako morální kýč. Není ani planým moralizováním, ani kýčem.

(Výjimkou z tohoto pravidla by pochopitelně bylo, kdyby Tůma dostal nabídku na místo ministra či prezidenta, v tom případě by byl jeho odchod z pražské radnice pro voliče nejspíš i přijatelný, protože by mohli mít pocit, že je zastupuje i nadále, dokonce na významnějším postu než dosud.)

Představme si například - zcela hypoteticky samozřejmě - že by po parlamentních volbách, v nichž zvítězil Miloš Zeman, rezignoval Václav Klaus na poslanecký post s tím, že má rozhodně na víc než jen na roli prvního opozičníka. Co by tím vzkázal voličům?

A představme si také, že ještě před tím by nějaký stranický mediální propagandista z řad intelektuálů (novinářů...) vystoupil na veřejnosti s podporou tohoto Klausova rozhodnutí a předem by obsadil jeho kritiky do role moralistních žvanilů. Není snad právě takové počínání oním vzývaným „morálním kýčem"?

Není také jasné, kdo a proč očekává, že Tůma se stáhne z pražské politiky. Rozebíraly to sice Hospodářské noviny a v návaznosti na to některá další média, ale Tůma (který odmítl nabízené místo v městské radě i v čele kontrolního výboru) v těchto článcích tvrdil, že zastupitelem chce zůstat. Říkal sice, že musí také myslet na svou obživu, ale nepodmínil to odchodem z radnice.

Důvodem správnosti odchodu lídra TOP 09 z pražské radnice mají být podle Balíka vysoké Tůmovy kvality, které jej předurčují minimálně na místo ministra. To sice může být pravda, Tůma je bezesporu kvalitním odborníkem na bankovnictví, očekávání však přesto mohou být různá. Tůmovi voliči mohou očekávat, že povede opozici na pražské úrovni dobře, právě pro zmíněné kvality. Ty dávají naději, že by byl skutečně důstojným opozičníkem, kterého by, chtě nechtě, musela kmotrovská koalice brát vážně, protože ho bere vážně i podstatná část voličů.

Balík si také pomáhá argumenty vycucanými z prstu. Smlsněme si třeba na této lahůdce: Aby zdůvodnil, proč by Tůma neměl vystupovat v roli opozičního lídra, vymyslel si politolog, že s tím nikdo nemá žádné zkušenosti. Na pražské radnici v minulých obdobích nikdo jako výrazný opozičník podle něj nevystupoval, „s částečnou rozpačitou výjimkou Jana Kasla. Koho si vybavíme jako příklad úspěšného komunálního opozičního lídra, který se nevynořil ze tmy teprve rok před novými volbami, ale aktivně vedl opozici celé čtyřleté období v zastupitelstvu?"

Asi nebude náhodou, že vedoucí katedry politologie jedné z našich univerzit nejenže o pražské radnici, o níž píše, neví nic, a proto si opozičního lídra ani vybavit nemůže. On ani není schopen si vyhledat údaje na internetu. Jinak by během chvíle zjistil, že dlouholetými a velmi výraznými opozičními osobnostmi byli svého času Michael Hvížďala, Jiří Witzany či Marian Hošek.

Stanislav Balík, tak jako mnoho intelektuálů před ním, zesměšnil v dresu stranického propagandisty sám sebe i funkci vědce ve společnosti. Bylo by zajímavé znát skutečný motiv, který jej k takovému sebeobětování vedl. Doufejme jen, že se s ním za čas nesetkáme na některé z kandidátek TOP 09. Mohli bychom pak od Balíka očekávat, že po svém zvolení odstoupí, pokud se nestane pánem v domě. A s ním i celá TOP squadra-azzura. Dovedete si představit tu škodu?
František Kostlán

Vedle provokací a ironických narážek píšu o všem, co mi připadá ne/zajímavé, nejvíc o politice, lidských právech, multikulturalismu, rasismu, jakož i o demagogii a hlouposti, která se nejen k extremismu váže.
frantisek.jpg
Oblíbenost autora: 8.15

O autorovi

E-mail : frantisek.kostlan@seznam.cz Facebook : http://www.facebook.com/profile.php?id=100000514800871 ___ * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Nezávislý publicista, hudebník, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. komentátorem Telegrafu, šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami, migranty a životem dětí v dětských domovech.

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31